FileType

FileType class

Dosya türünü temsil eder. Tarafından desteklenen tüm dosya türlerinin listesini elde etmek için yöntemler sağlar.GroupDocs.Görüntüleyici .

public sealed class FileType : IEquatable<FileType>

yapıcılar

İsim Tanım
FileType() Yeni örneğini başlatırFileType sınıf.
FileType(string, string) Yeni örneğini başlatırFileType sınıf.

Özellikleri

İsim Tanım
Extension { get; set; } Dosya adı soneki ("." noktası dahil) ör. “.doc”.
FileFormat { get; set; } Dosya türü adı, örneğin “Microsoft Word Belgesi”.

yöntemler

İsim Tanım
static FromExtension(string) Dosya uzantısını dosya türüyle eşler.
static FromFilePath(string) Dosya uzantısını çıkarır ve onu dosya türüyle eşler.
static FromMediaType(string) Dosya ortam türünü dosya türüyle eşler, örneğin ‘application/pdf’ ile eşlenirPDF .
static FromStream(Stream) Dosya imzasını okuyarak dosya türünü algılar.
static FromStream(Stream, ILogger) Dosya imzasını okuyarak dosya türünü algılar.
static FromStream(Stream, string) Dosya imzasını okuyarak dosya türünü algılar.
static FromStream(Stream, string, ILogger) Dosya imzasını okuyarak dosya türünü algılar.
Equals(FileType) Mevcut olup olmadığını belirler.FileType belirtilenle aynıFileType nesne.
override Equals(object) Mevcut olup olmadığını belirler.FileType belirtilen nesneyle aynı.
override GetHashCode() Mevcut için hash kodunu döndürürFileType nesne.
override ToString() Geçerli nesneyi temsil eden bir dize döndürür.
static DetectEncoding(Stream) Metni algılama girişimleriTXT ,TSV , VeCSV stream. tarafından dosya kodlama
static DetectEncoding(string) Metni algılama girişimleriTXT ,TSV , VeCSVpath. tarafından kodlanan dosyalar
static GetSupportedFileTypes() Desteklenen dosya türlerini alır
operator == İki olup olmadığını belirlerFileType nesneler aynıdır.
operator != İki olup olmadığını belirlerFileType nesneler aynı değil.

Alanlar

İsim Tanım
static readonly AI Adobe Illustrator (.ai), Adobe Illustrator çizimleri için bir dosya formatıdır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly APNG Animasyonlu Taşınabilir Ağ Grafiği (.apng), animasyonu destekleyen PNG biçiminin uzantısıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly AS ActionScript Dosyası (.as)
static readonly AS3 ActionScript Dosyası (.as)
static readonly ASM Derleme Dili Kaynak Kodu Dosyası (.asm)
static readonly BAT DOS Toplu Dosyası (.bat)
static readonly BMP Bitmap Görüntü Dosyası (.bmp), bitmap dijital görüntüleri depolamak için kullanılır. Bu görüntüler, grafik bağdaştırıcısından bağımsızdır ve aygıttan bağımsız bit eşlem (DIB) dosya biçimi olarak da adlandırılır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly BZ2 Bzip2 Sıkıştırılmış Dosya (.bz2), çoğunlukla UNIX veya Linux sisteminde BZIP2 açık kaynak sıkıştırma yöntemi kullanılarak oluşturulan sıkıştırılmış dosyalardır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly C C/C++ Kaynak Kodu Dosyası (.c)
static readonly CC C++ Kaynak Kodu Dosyası (.cc)
static readonly CDR CorelDraw Vector Graphic Drawing (.cdr), dijital görüntüyü kodlanmış ve sıkıştırılmış olarak depolamak için CorelDRAW ile yerel olarak oluşturulmuş bir vektör çizim görüntü dosyasıdır. Böyle bir çizim dosyası, görüntü içeriğinin vektör temsili için metin, çizgiler, şekiller, görüntüler, renkler ve efektler içerir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CF2 Ortak Dosya Biçimi Dosya Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CGM Bilgisayar Grafikleri Meta Dosyası (.cgm), vektör grafikleri (2B), raster grafikleri ve metinleri depolamak ve değiş tokuş etmek için ücretsiz, platformdan bağımsız, uluslararası standart bir meta dosyası biçimidir. CGM, görüntü üretimi için nesne yönelimli yaklaşım ve birçok işlev provizyonu kullanır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CHM Microsoft Derlenmiş HTML Yardım Dosyası (.chm), HELP (bazı uygulamalara yönelik belgeler) belgeleri için iyi bilinen bir biçimdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CMAKE CDosya Yap (.cmake)
static readonly CMX Corel Exchange (.cmx), bitmap grafiklerinin yanı sıra vektör grafiklerini de içerebilen bir çizim resim dosyasıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CPIO Cpio, genel bir dosya arşivleme yardımcı programı ve bununla ilişkili dosya biçimidir. Öncelikle Unix benzeri bilgisayar işletim sistemlerine yüklenir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CPP C++ Kaynak Kodu Dosyası (.cpp)
static readonly CS C# Kaynak Kod Dosyası (.cs), C# programlama dili için bir kaynak kod dosyasıdır. .NET Framework ile kullanım için Microsoft tarafından sunulmuştur. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CSS Basamaklı Stil Sayfası (.css)
static readonly CSV Virgülle Ayrılmış Değerler Dosyası (.csv), virgülle ayrılmış değerler içeren veri kayıtlarını içeren düz metin dosyalarını temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly CXX C++ Kaynak Kodu Dosyası (.cxx)
static readonly DCM DICOM Görüntüsü (.dcm), MRI’lar, BT taramaları ve ultrason görüntüleri gibi hastaların tıbbi bilgilerini depolayan dijital görüntüyü temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DGN MicroStation Tasarım Dosyası (.dgn), MicroStation ve Intergraph Interactive Graphics Design System gibi CAD uygulamaları tarafından oluşturulan ve desteklenen çizimlerdir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DIB Aygıttan Bağımsız Bit Eşlem Dosyası (.dib)
static readonly DIFF Yama Dosyası (.diff)
static readonly DJVU DjVu Görüntüsü (.djvu), özellikle metin, çizim, resim ve fotoğrafların birleşimini içeren taranmış belgeler ve kitaplar için tasarlanmış bir grafik dosyası biçimidir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DNG Dijital Negatif Spesifikasyonu (.dng), ham dosyaların depolanması için kullanılan bir dijital kamera görüntü formatıdır. Eylül 2004’te Adobe tarafından geliştirilmiştir. Temel olarak dijital fotoğrafçılık için geliştirilmiştir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DOC Microsoft Word Belgesi (.doc), Microsoft Word veya diğer kelime işlem belgeleri tarafından ikili dosya biçiminde oluşturulan belgeleri temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DOCM Word Open XML Macro-Enabled Document (.docm), Microsoft Word 2007 veya daha yüksek sürümde oluşturulmuş ve makro çalıştırabilen bir belgedir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DOCX Microsoft Word Açık XML Belgesi (.docx), Microsoft Word belgeleri için iyi bilinen bir biçimdir. 2007’den itibaren Microsoft Office 2007’nin piyasaya sürülmesiyle tanıtılan bu yeni Belge biçiminin yapısı, düz ikiliden XML ve ikili dosyaların birleşimine değiştirildi. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DOT Word Belge Şablonu (.dot), daha fazla DOC veya DOCX dosyası oluşturmak için önceden biçimlendirilmiş ayarlara sahip olmak üzere Microsoft Word tarafından oluşturulan şablon dosyalarıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DOTM Word Açık XML Makro Etkin Belge Şablonu (.dotm), Microsoft Word 2007 veya üstü ile oluşturulan şablon dosyasını temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DOTX Word Açık XML Belge Şablonu (.dotx), daha fazla DOCX dosyası oluşturmak için önceden biçimlendirilmiş ayarlara sahip olmak üzere Microsoft Word tarafından oluşturulan şablon dosyalarıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DWF Tasarım Web Format Dosyası (.dwf), tasarım dosyalarını görüntülemek, incelemek veya yazdırmak için sıkıştırılmış formatta 2B/3B çizimi temsil eder. Tasarım verilerinin bir parçası olarak grafik ve metin içerir ve sıkıştırılmış biçimi nedeniyle dosyanın boyutunu azaltır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DWFX Tasarım Web Format Dosyası XPS (.dwfx), tasarım dosyalarını görüntülemek, incelemek veya yazdırmak için sıkıştırılmış formatta XPS belgesi olarak 2B/3B çizimi temsil eder. Tasarım verilerinin bir parçası olarak grafik ve metin içerir ve sıkıştırılmış biçimi nedeniyle dosyanın boyutunu azaltır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DWG AutoCAD Çizim Veritabanı Dosyası (.dwg), 2B ve 3B tasarım verilerini içermek için kullanılan tescilli ikili dosyaları temsil eder. ASCII dosyaları olan DXF gibi, DWG de CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) çizimleri için ikili dosya formatını temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DWT AutoCAD Çizim Şablonu (.dwt), DWG dosyaları olarak kaydedilebilen çizimler oluşturmak için başlangıç olarak kullanılan bir AutoCAD çizim şablonu dosyasıdır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly DXF Çizim Değişim Formatı Dosyası (.dxf), AutoCAD çizim dosyasının etiketli bir veri temsilidir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly EMF Gelişmiş Windows Meta Dosyası (.emf), cihazdan bağımsız olarak grafik görüntüleri temsil eder. EMF’nin meta dosyaları, herhangi bir çıktı aygıtında ayrıştırıldıktan sonra saklanan görüntüyü işleyebilen, kronolojik sırada yer alan değişken uzunluklu kayıtlardan oluşur. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly EML E-Posta Mesajı (.eml), Outlook ve diğer ilgili uygulamalar kullanılarak kaydedilen e-posta mesajlarını temsil eder. Hemen hemen tüm e-posta istemcileri, RFC-822 İnternet İleti Biçimi Standardı ile uyumluluğu nedeniyle bu dosya biçimini destekler. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly EMLX Apple Mail Mesajı (.emlx), Apple tarafından uygulanır ve geliştirilir. Apple Mail uygulaması, e-postaları dışa aktarmak için EMLX dosya biçimini kullanır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly EMZ Gelişmiş Windows Meta dosyası sıkıştırılmış (.emz), GZIP tarafından cihazdan bağımsız olarak sıkıştırılmış grafik görüntüleri temsil eder. EMF’nin meta dosyaları, herhangi bir çıktı aygıtında ayrıştırıldıktan sonra saklanan görüntüyü işleyebilen, kronolojik sırada yer alan değişken uzunluklu kayıtlardan oluşur. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly EPS Encapsulated PostScript Dosyası (.eps), tek bir sayfanın görünümünü açıklayan Encapsulated PostScript dil programını tanımlar. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly EPUB Açık eKitap Dosyası (.epub), yayıncılar ve tüketiciler için standart bir dijital yayın biçimi sağlayan bir e-kitap dosyası biçimidir. Format şimdiye kadar o kadar yaygın hale geldi ki birçok e-okuyucu ve yazılım uygulaması tarafından destekleniyor. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ERB Yakut ERB Komut Dosyası (.erb)
static readonly Excel2003XML Excel 2003 XML (SpreadsheetML), Excel İkili Dosya Biçimini temsil eder. Bu tür dosyalar, Microsoft Excel’in yanı sıra OpenOffice Calc veya Apple Numbers gibi diğer benzer elektronik tablo programları tarafından oluşturulabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly FBX Autodesk FBX Değişim Dosyası (FilmBoX) (.fbx), 3D model formatını temsil eder. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly FODG Düz XML ODF Şablonu (.fodg), Apache OpenOffice’in Draw uygulaması tarafından çizim öğelerini bir vektör görüntüsü olarak depolamak için kullanılır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly FODP OpenDocument Sunumu (.fodp), OpenDocument Düz XML Sunumunu temsil eder. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly FODS OpenDocument Düz XML Hesap Tablosu (.fods)
static readonly GIF Grafik Değişim Biçimi Dosyası (.gif), yüksek oranda sıkıştırılmış bir görüntü türüdür. Her görüntü için GIF tipik olarak piksel başına 8 bit’e kadar izin verir ve görüntü genelinde 256’ya kadar renge izin verilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly GROOVY Harika Kaynak Kodu Dosyası (.groovy)
static readonly GZ Gnu Sıkıştırılmış Dosyası (.gz), gzip sıkıştırma uygulamasıyla oluşturulan sıkıştırılmış dosyalardır. Birden çok sıkıştırılmış dosya içerebilir ve genellikle UNIX ve Linux sistemlerinde kullanılır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly GZIP Gnu Sıkıştırılmış Dosya (.gzip), Unix sistemlerinde kullanılan Sıkıştır programının yerini almak için ücretsiz bir yardımcı program olarak tanıtıldı. Bu tür dosyalar, hem Windows hem de MacOS’ta bulunan WinZip gibi çeşitli uygulamalarla açılıp ayıklanabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly H C/C++/Objective-C Başlık Dosyası (.h)
static readonly HAML Haml Kaynak Kodu Dosyası (.haml)
static readonly HH C++ Başlık Dosyası (.hh)
static readonly HPG PLT (HPGL) (.hpg)
static readonly HTM Köprü Metni Biçimlendirme Dili Dosyası (.htm), tarayıcılarda görüntülenmek üzere oluşturulan web sayfalarının uzantısıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly HTML Köprü Metni Biçimlendirme Dili Dosyası (.html), tarayıcılarda görüntülenmek üzere oluşturulan web sayfalarının uzantısıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ICO Simge Dosyası (.ico), Microsoft Windows’ta bir uygulamanın temsili için simge olarak kullanılan görüntü dosyası türleridir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly IFC Industry Foundation Classes File (.ifc), yapı nesnelerini ve özelliklerini içe ve dışa aktarmak için uluslararası standartları oluşturan bir dosya biçimidir. Bu dosya biçimi, farklı yazılım uygulamaları arasında birlikte çalışabilirlik sağlar. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly IGS İlk Grafik Değişim Spesifikasyonu (IGES) (.igs)
static readonly J2C JPEG 2000 Kod Akışı (.j2c)
static readonly J2K JPEG 2000 Kod Akışı (.j2k), DCT sıkıştırması yerine dalgacık sıkıştırması kullanılarak sıkıştırılan bir görüntüdür. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly JAVA Java Kaynak Kodu Dosyası (.java)
static readonly JLS JPEG-LS (JLS) (.jls)
static readonly JP2 JPEG 2000 Çekirdek Görüntü Dosyası (.jp2), bir görüntü kodlama sistemi ve en gelişmiş görüntü sıkıştırma standardıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly JPC JPEG 2000 Kod Akışı (.jpc)
static readonly JPEG JPEG Görüntüsü (.jpeg), kayıplı sıkıştırma yöntemi kullanılarak kaydedilen bir tür görüntü formatıdır. Çıktı görüntüsü, sıkıştırmanın bir sonucu olarak, depolama boyutu ile görüntü kalitesi arasında bir değiş tokuştur. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly JPF JPEG 2000 Görüntü Dosyası (.jpf)
static readonly JPG JPEG Görüntüsü (.jpg), kayıplı sıkıştırma yöntemi kullanılarak kaydedilen bir tür görüntü formatıdır. Çıktı görüntüsü, sıkıştırmanın bir sonucu olarak, depolama boyutu ile görüntü kalitesi arasında bir değiş tokuştur. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly JPM JPEG 2000 Görüntü Dosyası (.jpm)
static readonly JPX JPEG 2000 Görüntü Dosyası (.jpx)
static readonly JS JavaScript Dosyası (.js)
static readonly JSON JavaScript Nesne Gösterim Dosyası (.json)
static readonly LESS DAHA AZ Stil Sayfası (.less)
static readonly LOG Günlük Dosyası (.log)
static readonly M Objective-C Uygulama Dosyası (.m)
static readonly MAKE Xcode Makefile Komut Dosyası (.make)
static readonly MBOX E-posta Posta Kutusu Dosyası (.mbox) Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly MD İşaretleme Dokümantasyon Dosyası (.md)
static readonly MHT MHTML Web Arşivi (.mht)
static readonly MHTML MIME HTML Dosyası (.mhtml)
static readonly ML ML Kaynak Kodu Dosyası (.ml)
static readonly MM Objective-C++ Kaynak Dosyası (.mm)
static readonly MOBI Mobipocket eKitap (.mobi), en yaygın kullanılan e-kitap dosya biçimlerinden biridir. Biçim, eski OEB (Açık E-Kitap Biçimi) biçiminin geliştirilmiş halidir ve Mobipocket Reader için tescilli biçim olarak kullanılmıştır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly MPP Microsoft Project Dosyası (.mpp), proje yönetimiyle ilgili bilgileri entegre bir şekilde depolayan Microsoft Project veri dosyasıdır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly MPT Microsoft Proje Şablonu (.mpt), .MPP dosyaları oluşturmak için belge ayarlarının yanı sıra temel bilgileri ve yapıyı içerir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly MPX Microsoft Project Exchange dosyası (.mpx), Microsoft Project (MSP) ile Primavera Project Planner, Sciforma ve Timerline Precision Estimating gibi MPX dosya formatını destekleyen diğer uygulamalar arasında proje bilgilerinin aktarılması için bir ASCII dosya formatıdır. hakkında daha fazla bilgi edinin bu dosya formatıBurada .
static readonly MSG Outlook Posta İletisi (.msg), Microsoft Outlook ve Exchange tarafından e-posta iletilerini, kişileri, randevuları veya diğer görevleri depolamak için kullanılan bir dosya biçimidir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly NSF Lotus Notes Veritabanı (.nsf) Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly NUMBERS Elma sayıları, Excel gibi İkili Dosya Biçimini temsil eder. Bu tür dosyalar Apple numaraları uygulaması tarafından oluşturulabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly OBJ Wavefront 3B Nesne Dosyası (.obj), Wavefront Technologies tarafından sunulan 3B görüntü dosyasıdır Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ODG OpenDocument Grafik Dosyası (.odg), Apache OpenOffice’in Draw uygulaması tarafından çizim öğelerini bir vektör görüntüsü olarak depolamak için kullanılır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ODP OpenDocument Presentation (.odp), OpenOffice.org tarafından OASISOpen standardında kullanılan sunum dosyası formatını temsil eder. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ODS OpenDocument Elektronik Tablosu (.ods), kullanıcı tarafından düzenlenebilen OpenDocument Elektronik Tablosu Belge biçimi anlamına gelir. Veriler, ODF dosyası içinde satırlar ve sütunlar halinde depolanır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ODT OpenDocument Metin Belgesi (.odt), OpenDocument Metin Dosyası biçimini temel alan kelime işlem uygulamalarıyla oluşturulan belge türleridir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly ONE OneNote Belgesi (.one), Microsoft OneNote uygulaması tarafından oluşturulur. OneNote, not almak için taslak defterinizi kullanıyormuşsunuz gibi uygulamayı kullanarak bilgi toplamanıza olanak tanır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly OST Outlook Çevrimdışı Veri Dosyası (.ost), Microsoft Outlook kullanılarak Exchange Server’a kaydolduktan sonra yerel makinede çevrimdışı modda kullanıcının posta kutusu verilerini temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly OTG OpenDocument Grafik Şablonu (.otg)
static readonly OTP OpenDocument Sunum Şablonu (.otp), uygulamalar tarafından OASIS OpenDocument standart formatında oluşturulan sunum şablonu dosyalarını temsil eder. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly OTS OpenDocument Elektronik Tablo Şablonu (.ots)
static readonly OTT OpenDocument Belge Şablonu (.ott), OASIS’in OpenDocument standart formatına uygun uygulamalar tarafından oluşturulan şablon belgeleri temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly OXPS OpenXPS Dosyası (.oxps)
static readonly PCL Yazıcı Komut Dili Belgesi (.pcl)
static readonly PDF Taşınabilir Belge Biçimi Dosyası (.pdf), Adobe tarafından 1990’larda oluşturulmuş bir belge türüdür. Bu dosya formatının amacı, uygulama yazılımı, donanım ve İşletim Sisteminden bağımsız bir formatta belgelerin ve diğer referans materyallerinin temsili için bir standart getirmekti. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PHP PHP Kaynak Kodu Dosyası (.php)
static readonly PL Perl Komut Dosyası (.pl)
static readonly PLT PLT (HPGL) (.plt), Autodesk, Inc. tarafından sunulan vektör tabanlı bir çizici dosyasıdır ve belirli bir CAD dosyası için bilgi içerir. Çizim ayrıntıları, üretimde doğruluk ve kesinlik gerektirir ve tüm görüntüler noktalar yerine çizgiler kullanılarak yazdırıldığından, PLT dosyasının kullanılması bunu garanti eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PNG Taşınabilir Ağ Grafiği (.png), kayıpsız sıkıştırma kullanan bir tür raster görüntü dosyası formatıdır. Bu dosya biçimi, Grafik Değişim Biçimi’nin (GIF) yerini alması için oluşturulmuştur ve herhangi bir telif hakkı sınırlaması yoktur. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly POT PowerPoint Şablonu (.pot), PowerPoint 97-2003 sürümleri tarafından oluşturulan Microsoft PowerPoint şablon dosyalarını temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly POTM PowerPoint Açık XML Makro Etkin Sunum Şablonu (.potm), Makroları destekleyen Microsoft PowerPoint şablon dosyalarıdır. POTM dosyaları, PowerPoint 2007 veya üzeri sürümlerle oluşturulur ve daha fazla sunum dosyası oluşturmak için kullanılabilecek varsayılan ayarları içerir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly POTX PowerPoint Açık XML Sunum Şablonu (.potx), Microsoft PowerPoint 2007 ve üstü ile oluşturulan Microsoft PowerPoint şablonu sunumlarını temsil eder. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PPS PowerPoint Slayt Gösterisi (.pps), Slayt Gösterisi amacıyla Microsoft PowerPoint kullanılarak oluşturulur. PPS dosyası okuma ve oluşturma, Microsoft PowerPoint 97-2003 tarafından desteklenir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PPSM PowerPoint Açık XML Makro Etkin Slayt (.ppsm), Microsoft PowerPoint 2007 veya üstü ile oluşturulan Makro özellikli Slayt Gösterisi dosya biçimini temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PPSX PowerPoint Açık XML Slayt Gösterisi (.ppsx) dosyaları, Slayt Gösterisi amacıyla Microsoft PowerPoint 2007 ve üzeri kullanılarak oluşturulur. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PPT PowerPoint Sunumu (.ppt), SlideShow olarak görüntülemek için bir slayt koleksiyonundan oluşan PowerPoint dosyasını temsil eder. Microsoft PowerPoint 97-2003 tarafından kullanılan İkili Dosya Biçimini belirtir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PPTM PowerPoint Açık XML Makro Etkin Sunum, Microsoft PowerPoint 2007 veya daha yüksek sürümlerle oluşturulan Makro özellikli Sunum dosyalarıdır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PPTX PowerPoint Açık XML Sunumu (.pptx), popüler Microsoft PowerPoint uygulamasıyla oluşturulan sunum dosyalarıdır. İkili olan sunum dosyası biçimi PPT’nin önceki sürümünün aksine, PPTX biçimi Microsoft PowerPoint açık XML sunum dosyası biçimini temel alır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PROPERTIES Java Özellikleri Dosyası (.properties)
static readonly PS PostScript Dosyası (.ps)
static readonly PS1 PowerShell komut dosyası dosyası (.ps1), Windows PowerShell Cmdlet dosyaları için bir dosya biçimidir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PSB Photoshop Büyük Belge Biçimi (.psb), grafik tasarlama ve geliştirme için kullanılan Photoshop Büyük Belge Biçimini temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PSD Adobe Photoshop Belgesi (.psd), Adobe Photoshop’un grafik tasarlama ve geliştirme için kullanılan yerel dosya formatını temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PSD1 PowerShell komut dosyası modülü bildirimi (.psd1), PowerShell modülü bildirim komut dosyaları için bir dosya biçimidir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PSM1 PowerShell betik modülü (.psm1), PowerShell modülü betikleri için bir dosya biçimidir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PST Outlook Kişisel Bilgi Deposu Dosyası (.pst), çeşitli kullanıcı bilgilerini depolayan Outlook Kişisel Depolama Dosyalarını (Kişisel Depolama Tablosu olarak da adlandırılır) temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly PY Python Komut Dosyası (.py)
static readonly RAR Roshal ARchive (.rar), RAR (WINRAR) sıkıştırma yöntemi kullanılarak oluşturulan sıkıştırılmış dosyalardır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly RB Yakut Kaynak Kodu (.rb)
static readonly RST yeniden Yapılandırılmış Metin Dosyası (.rst)
static readonly RTF Zengin Metin Biçimi Dosyası (.rtf), uygulamalarda kullanılmak üzere biçimlendirilmiş metin ve grafikleri kodlama yöntemini temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly SASS Sözdizimsel Olarak Harika Stil Sayfaları Dosyası (.sass)
static readonly SCALA Scala Kaynak Kodu Dosyası (.scala)
static readonly SCM Şema Kaynak Kodu Dosyası (.scm)
static readonly SCRIPT Genel Komut Dosyası (.script)
static readonly SevenZip 7Zip (.7z, .7zip), LZMA ve LZMA2 sıkıştırmalı ücretsiz bir açık kaynak arşivleyicidir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly SH Bash Kabuğu Komut Dosyası (.sh)
static readonly SML Standart ML Kaynak Kodu Dosyası (.sml)
static readonly SQL Yapılandırılmış Sorgu Dili Veri Dosyası (.sql)
static readonly STL Stereolitografi Dosyası (.stl), 3 boyutlu yüzey geometrisini temsil eden değiştirilebilir bir dosya biçimidir. Dosya formatı, hızlı prototipleme, 3D baskı ve bilgisayar destekli imalat gibi çeşitli alanlarda kullanım alanı bulur. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly SVG Ölçeklenebilir Vektör Grafik Dosyası (.svg), bir görüntünün görünümünü açıklamak için XML tabanlı metin formatı kullanan bir Skaler Vektör Grafik dosyasıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly SVGZ Ölçeklenebilir Vektör Grafik Dosyası (.svgz), bir görüntünün görünümünü açıklamak için GZIP tarafından sıkıştırılmış, XML tabanlı metin biçimini kullanan bir Skaler Vektör Grafik dosyasıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly SXC StarOffice Calc Tablosu (.sxc)
static readonly TAR Birleştirilmiş Unix Dosya Arşivi (.tar), bir veya daha fazla dosya toplamak için Unix tabanlı yardımcı programla oluşturulan arşivlerdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TARGZ Birleştirilmiş Unix Dosya Arşivi (.tgz, .tar.gz), bir veya daha fazla dosya toplamak için Unix tabanlı yardımcı programla oluşturulan arşivlerdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TARXZ Birleştirilmiş Unix Dosya Arşivi (.txz, .tar.xz), bir veya daha fazla dosya toplamak için Unix tabanlı yardımcı programla oluşturulan arşivlerdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TEX LaTeX Kaynak Belgesi (.tex), belgeleri dizmek için kullanılan programlama ve biçimlendirme özelliklerinden oluşan bir dildir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TGA Truevision TGA (Truevision Advanced Raster Adapter - TARGA), TRUEVISION tarafından geliştirilen bitmap dijital görüntüleri depolamak için kullanılır. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TGZ Birleştirilmiş Unix Dosya Arşivi (.tgz, .tar.gz), bir veya daha fazla dosya toplamak için Unix tabanlı yardımcı programla oluşturulan arşivlerdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TIF Etiketli Görüntü Dosyası (.tif), bu dosya biçimi standardına uyan çeşitli aygıtlarda kullanılması amaçlanan raster görüntüleri temsil eder. Birkaç renk uzayında çift seviyeli, gri tonlamalı, palet renkli ve tam renkli görüntü verilerini tanımlayabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TIFF Etiketli Görüntü Dosyası Biçimi (.tiff), bu dosya biçimi standardına uyan çeşitli aygıtlarda kullanılması amaçlanan raster görüntüleri temsil eder. Birkaç renk uzayında çift seviyeli, gri tonlamalı, palet renkli ve tam renkli görüntü verilerini tanımlayabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TSV Sekmeyle Ayrılmış Değerler Dosyası (.tsv), düz metin biçiminde sekmelerle ayrılmış verileri temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TXT Düz Metin Dosyası (.txt), satır biçiminde düz metin içeren bir metin belgesini temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly TXZ Birleştirilmiş Unix Dosya Arşivi (.txz, .tar.xz), bir veya daha fazla dosya toplamak için Unix tabanlı yardımcı programla oluşturulan arşivlerdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly Unknown Bilinmeyen dosya türünü temsil eder.
static readonly VB Visual Basic Proje Öğe Dosyası (.vb), Microsoft tarafından .NET uygulamalarının geliştirilmesi için oluşturulmuş, Visual Basic dilinde oluşturulmuş bir kaynak kod dosyasıdır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VCF vCard Dosyası (.vcf), iletişim bilgilerini depolamak için kullanılan bir dijital dosya biçimidir. Biçim, popüler bilgi alışverişi uygulamaları arasında veri alışverişi için yaygın olarak kullanılır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VDW Visio Web Çizimi (.vdw), bir Web çizimi oluşturmak için gereken akışları ve depoları belirten dosya formatını temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VDX Visio Çizim XML Dosyası (.vdx), Microsoft Visio’da oluşturulmuş, ancak XML biçiminde kaydedilmiş .VDX uzantısına sahip herhangi bir çizimi veya grafiği temsil eder. Microsoft tarafından geliştirilen Visio yazılımında bir Visio çizim XML dosyası oluşturulur. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VIM Vim Ayarları Dosyası (.vim)
static readonly VSD Visio Çizim Dosyası (.vsd), çeşitli grafik nesneleri ve bunlar arasındaki bağlantıyı temsil etmek için Microsoft Visio uygulamasıyla oluşturulan çizimlerdir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSDM Visio Makro Etkin Çizim (.vsdm), makroları destekleyen Microsoft Visio uygulamasıyla oluşturulan çizim dosyalarıdır. VSDM dosyaları, VSDX’e benzer OPC/XML çizimleridir, ancak dosya açıldığında makro çalıştırma özelliği de sağlar. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSDX Visio Çizimi (.vsdx), Microsoft Office 2013’ten itibaren sunulan Microsoft Visio dosya formatını temsil eder. Microsoft Visio’nun önceki sürümleri tarafından desteklenen ikili dosya biçimi .VSD’nin yerini almak üzere geliştirilmiştir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSS Visio Kalıp Dosyası(.vss), Microsoft Visio 2007 ve öncesi ile oluşturulan kalıp dosyalarıdır. Kalıp dosyaları, bir .VSD Visio çizimine dahil edilebilecek çizim nesneleri sağlar. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSSM Visio Macro-Enabled Stencil File (.vssm), makro desteği sağlayan Microsoft Visio Stencil dosyalarıdır. Açıldığında bir VSSM dosyası, istenen biçimlendirmeyi ve şekillerin bir şemaya yerleştirilmesini sağlamak için makroların çalıştırılmasına izin verir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSSX Visio Kalıp Dosyası (.vssx), Microsoft Visio 2013 ve üstü ile oluşturulan çizim kalıplarıdır. VSSX dosya formatı, Visio 2013 ve üstü ile açılabilir. Visio dosyaları, şekiller koleksiyonu, bağlayıcılar, akış şemaları, ağ düzeni, UML diyagramları, gibi çeşitli çizim öğelerini temsil etmesiyle bilinir. Bu dosya formatı hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VST Visio Çizim Şablonu (.vst), Microsoft Visio ile oluşturulan vektör görüntü dosyalarıdır ve başka dosyalar oluşturmak için şablon görevi görür. Bu şablon dosyaları ikili dosya biçimindedir ve yeni Visio çizimlerinin oluşturulması için kullanılan varsayılan düzeni ve ayarları içerir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSTM Visio Makro Etkin Çizim Şablonu (.vstm), Microsoft Visio ile oluşturulan ve makroları destekleyen şablon dosyalarıdır. VSDX dosyalarının aksine, VSTM şablonlarından oluşturulan dosyalar, Visual Basic for Applications (VBA) kodunda geliştirilen makroları çalıştırabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSTX Visio Çizim Şablonu (.vstx), Microsoft Visio 2013 ve üzeri sürümlerle oluşturulan çizim şablonu dosyalarıdır. Bu VSTX dosyaları, varsayılan düzen ve ayarlarla .VSDX dosyaları olarak kaydedilen Visio çizimleri oluşturmak için başlangıç noktası sağlar. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VSX Visio Kalıp XML Dosyası (.vsx), Microsoft Visio’da diyagram oluşturmak için kullanılan çizimlerden ve şekillerden oluşan kalıpları ifade eder. VSX dosyaları XML dosya biçiminde kaydedilir ve Visio 2013’e kadar desteklenir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly VTX Visio Şablonu XML Dosyası (.vtx), diske XML dosya biçiminde kaydedilen bir Microsoft Visio çizim şablonudur. Şablonun amacı, aynı ayarlara sahip birden çok Visio dosyası oluşturmak için kullanılabilecek temel ayarlara sahip bir dosya sağlamaktır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly WEBP WebP Görüntüsü (.webp), kayıpsız ve kayıplı sıkıştırmaya dayalı modern bir raster web görüntü dosyası biçimidir. Görüntü boyutunu önemli ölçüde azaltırken aynı görüntü kalitesini sağlar. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly WMF Windows Meta Dosyası (.wmf), vektörün yanı sıra bitmap biçimli görüntü verilerini depolamak için Microsoft Windows Meta Dosyasını (WMF) temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly WMZ Sıkıştırılmış Windows Meta Dosyası (.wmz), GZIP arşivinde sıkıştırılmış Microsoft Windows Meta Dosyasını (WMF) temsil eder - vektörün yanı sıra bitmap biçimli görüntü verilerini depolamak için. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLAM Microsoft Excel Eklentisi (.xlam)
static readonly XLS Excel Elektronik Tablosu (.xls), Excel İkili Dosya Biçimini temsil eder. Bu tür dosyalar, Microsoft Excel’in yanı sıra OpenOffice Calc veya Apple Numbers gibi diğer benzer elektronik tablo programları tarafından oluşturulabilir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLSB Excel İkili Hesap Tablosu (.xlsb), Excel çalışma kitabı içeriğini belirten bir kayıt ve yapı koleksiyonu olan Excel İkili Dosya Biçimini belirtir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLSM Excel Açık XML Makro Etkin Elektronik Tablo (.xlsm), makroları destekleyen bir Elektronik Tablo dosyası türüdür. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLSX Microsoft Excel Açık XML Elektronik Tablosu (.xlsx), Microsoft tarafından Microsoft Office 2007’nin piyasaya sürülmesiyle tanıtılan, Microsoft Excel belgeleri için iyi bilinen bir biçimdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLT Microsoft Excel Şablonu (.xlt), Microsoft Office paketinin bir parçası olarak gelen bir elektronik tablo uygulaması olan Microsoft Excel ile oluşturulan şablon dosyalarıdır. Microsoft Office 97-2003, yeni XLT dosyaları oluşturmayı ve bunları açmayı destekledi. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLTM Microsoft Excel Makro Etkin Şablonu (.xltm), Microsoft Excel tarafından Makro etkin şablon dosyaları olarak oluşturulan dosyaları temsil eder. XLTM dosyaları, daha sonra makrolarla şablon dosyaları oluşturmayı desteklememesi dışında yapı olarak XLTX’e benzer. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XLTX Excel Açık XML Elektronik Tablo Şablonu (.xltx), Office OpenXML dosya formatı belirtimlerini temel alan Microsoft Excel Şablonunu temsil eder. XLTX dosyasında belirtilen ayarların aynısını sergileyen XLSX dosyaları oluşturmak için kullanılabilecek standart bir şablon dosyası oluşturmak için kullanılır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XML XML Dosyası (.xml)
static readonly XPS XML Kağıt Belirtim Dosyası (.xps), Microsoft tarafından oluşturulan XML Kağıt Belirtimlerini temel alan sayfa düzeni dosyalarını temsil eder. Bu biçim, Microsoft tarafından EMF dosya biçiminin yerini alması için geliştirilmiştir ve PDF dosya biçimine benzer, ancak bir belgenin düzeninde, görünümünde ve yazdırma bilgilerinde XML kullanır. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly XZ XZ dosyası (.xz), LZMA algoritmasına dayalı, yüksek oranlı bir sıkıştırma algoritmasıyla sıkıştırılmış arşivdir. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .
static readonly YAML YAML Belgesi (.yaml)
static readonly ZIP Sıkıştırılmış Dosya (.zip), bir veya daha fazla dosya veya dizini tutabilen arşivleri temsil eder. Bu dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edininBurada .

Ayrıca bakınız